Submit
Cancel or Modify Reservations

Divan Group Media

Divan Group, the phenomenon of hotel management of Turkey, carries his own traditional hospitality in Irak where the heart of the business life beats with his economy which has been reconstructed in recent years determining the need of business hotels. Divan Erbil, a five star hotel with 23 floors where become united the luxury and comfort, is continuing to rise day by day as a new star of the city that was born from his ashes.

Butik ve Egzotik: Yeni Yüzüyle Divan Bodrum

bodrum

Trip Advisor tarafından en iyi oteller listesine giren Divan Bodrum, yenilenen odaları ve ilk defa hizmete giren açık hava cabanasıyla bu yaz da trendleri belirliyor. Göltürkbükü koyundaki eşsiz konumu, masmavi sahili, yaşattığı butik otel şıklığı, konforu, spa aktiviteleri ve benzersiz lezzetleriyle Divan Bodrum, size “saklı cennette” bir  yer ayırıyor…

Dünyanın en popüler seyahat sitesi Trip Advisor tarafından en iyi oteller listesine giren Divan Bodrum’da, pencerelerden sızan mis gibi mandalina ve zeytin kokulu ağaçların yer aldığı bahçe veya alabildiğine deniz manzarası eşliğinde gün başlıyor. Misafirler, dilerlerse masmavi deniz ve Bodrum beyazının kombine edildiği marin konseptli odalarda veya rengini doğadan alan yeşil – beyaz renkli odalarda konaklayabiliyorlar. Ayrıca, otelin konforlu iskelesinde alabildiğine uzanan masmavi denizin,  palmiyelerin altındaki şezlonglarda ise havuzun tadını doyasıya çıkarabiliyorlar. Yepyeni cabanada, unutamayacakları egzotik bir masaj deneyimi yaşayabiliyor ve spa aktivitelerinden faydalanabiliyorlar. Sahil Bar’da, sıcak yaz günlerinde bir nebze ferahlamak isteyenler için gün boyu hafif ve serinletici içecekler ikram ediliyor. Dileyenler, Divan Pastanelerinin eşsiz lezzetleri eşliğinde beş çayı keyfi yapabiliyorlar. Otelde yer alan Spa’da, dinlenmek ve kendini yenilemek isteyen misafirlere çeşitli masaj ve aromaterapi seçenekleri sunuluyor.

Bu yıl otelin menüsü de değişiyor. İskele Restaurant’ın nefis atmosferinde, öğle ve akşam yemekleri bir ziyafet havasına bürünüyor. Sıcak öğle saatlerinde Palmira Salatası, pide çeşitleri, safranlı İspanyol paellası ve kızarmış kalamar salatası gibi leziz ve sağlıklı seçeneklerin sunulduğu menüde, akşam yemeği için Divan’ın geleneksel lezzetlerinin yanı sıra farklı spesiyaller de yer alıyor.

Ege ve Akdeniz’in sularının birbirine karıştığı, Göltürkbükü’nün en eşsiz koylarından birinde konumlanan Divan Bodrum, her yıl olduğu gibi bu yıl da misafirlerine, butik ve egzotik bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.     

Japon Mutfağı’na Yenilikçi Bir Yorum: Maromi

maromi

Divan İstanbul’un içerisinde yer alan Maromi, geleneksel ve çağdaş Japon Mutfağı’ndan lezzetlerle hazırlanan gurme menüsü ve renkli ambiyansıyla, iş yemeklerine olduğu kadar dost sohbetlerine de ev sahipliği yapıyor.

Divan İstanbul’un Uzakdoğulusu Maromi, Japon Mutfağı’nın özel lezzetlerini içeren yenilikçi menüsüyle İstanbul’un gözde mekânları arasında yer alıyor. Japonya’dan getirilen rengârenk aksesuarlarla bezeli şık dekorasyonu ve uzun sohbetlere ev sahipliği yapan konforuyla Maromi, açıldığı günden bu yana büyük ilgi görüyor.

Şef Kenji Kume, 1999 yılında Divan Hai Sushi ile başladığı Türkiye macerasına Maromi ile devam ediyor. Kenji’nin usta yorumuyla şekillenen Maromi spesiyalleri; yalnızca lezzetleriyle damaklara değil, renkli ve farklı sunumlarıyla gözlere de hitap ediyor.  Şef, menüdeki favori yemeklerini; sıcak ve soğuk başlangıçlarda tofu salatası ve pirinç yufkasına sarılmış balık ve salata, çorbalarda tempura udon, diğer başlangıçlarda tuzlanmış balık yumurtası ile marine kalamar, sushi ve sashimilerde, karışık sashimi tabağı (sashimi moriwase), gunkan sushilerde uçan balık yumurtası (tobiko), maki sushilerde taze somon ve avokado, ana yemeklerde somon teriyaki (Sake Teriyaki) tatlılarda ise ağızda patlayan minik taneleriyle yeşil çay dondurması olarak sıralıyor.

Japon Mutfağı’nın benzersiz lezzetlerini Divan İstanbul’a taşıyan Maromi; Pazar günleri hariç her gün  12.00 – 15.00 ve 18.30 – 22.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Yeni başlayan take-away hizmetiyle, müşteriler Maromi’ye gelerek tercih ettikleri spesiyalleri paket olarak alma olanağı da bulabiliyorlar. 

Divan Grubu’ndan Kuzey Afrika Atağı: Divan Cezayir ve Divan Express Cezayir

cezayir

Divan Grubu, işletmeciliğini yürüttüğü otellerdeki atılımına yurtiçinde olduğu kadar, yurtdışında da hız kesmeden devam ediyor. Grup, Afrika kıtasının en büyük ülkesi Cezayir’de iki otel projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Toplam maliyetinin 55.000.000 Euro olması öngörülen Divan Cezayir ve Divan Express Cezayir’in 2018 yılının 3. Çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Afrika kıtasının en büyük ülkesi olan Cezayir, yeni bir Divan Grubu projesine ev sahipliği yapıyor. Yatırımı Sarl Marouf Immo LLC ve Kayı Real Estate Investment B.V tarafından gerçekleştirilecek olan otelin işletmeciliğini ise Divan Grubu üstleniyor. Yatırımcılar ve Divan Grubu yöneticilerinin imzalarıyla temelleri atılan projenin, 2018 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor

Toplam maliyetinin 55.000.000 Euro olması öngörülen projede; Divan Cezayir’in 120 odalı ve beş yıldızlı, Divan Express Cezayir’in ise 143 odalı ve 4 yıldızlı olması planlanıyor.

Ulusal Karayolu no.05, Bab Elzuvvar üzerinde konumlanacak olan Divan Cezayir ve Divan Express Cezayir, Cezayir Huari Bumedyen Havalimanı’na 5,3 km mesafesiyle, misafirlerine rahat ulaşım olanağı sağlıyor. 

Kamuoyu Açıklaması

Kamuoyu Açıklaması

Kamuoyunun Dikkatine:

Taşdelen Üretim Tesislerimizde başlayan sürece ilişkin basın - sosyal medyada yayılan ve gerçeği saptırma amacı taşıyan haberleri üzülerek takip etmekteyiz.

Divan Grubu olarak kurulduğumuz günden bu yana, sayıları binleri aşan çalışma arkadaşlarımız ile birlikte başarılı işlere imza attık ve atmaya devam ediyoruz. Bu birliktelik sırasında emeğe, çalışan haklarına, insani değerlere ve çalışma arkadaşlarımızın yasal haklarını korumaya daima özen gösterdik ve gösteriyoruz.

Yaşanan süreç kasıtlı ve maksatlı bir yaklaşım ile çarpıtılmaya çalışılmaktadır.

Şöyle ki;

Taşdelen Üretim Tesislerimizde gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak, diğer çalışma arkadaşlarını yanıltan ve bu davranışları ile yönetime karşı huzursuzluk çıkardığı tespit edilen 3 çalışanımızın iş akitleri İş Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince haklı sebeplerle 16.02.2015 tarihi itibari ile fesh edilmiştir. İş akitleri fesh edilen çalışanlarımız tarafından bu işlem diğer çalışanlarımıza bildirilmiş ve bu sebeple işyerinde bazı çalışanlarımız tarafından kaos ortamı yaratılmaya çalışılmıştır. Bu kaos ortamında bir kısım çalışanlar tarafından mesai saati içerisinde iş durdurma, diğer çalışanlara karşı darp eylemini de içeren tehditvari ve çalışan güvenliğini zedeleyen davranışlarda bulunulmuş, bu davranışları sergileyen kişiler kamera kayıtları ile tespit edilmiş ve bu sebeple de 9 işçimizin iş akitleri fesh edilmiştir. İş akitlerine son verilen çalışanlar bir grup çalışma arkadaşımızı aralarına alarak tesisten ayrılmaktan imtina etmiş; tüm çalışanları tehdit altında bırakarak 2 gün boyunca tesis yemekhanesini işgal etmiş ve hukuka aykırı ve suç teşkil eden eylemlere devam etmişlerdir. Bu eylemler sebebi ile de 2 günlük hukuka aykırı işgalin sonunda 41 işçimizin iş akitlerinin haklı nedenle feshi mecburiyeti hasıl olmuştur. Çalışma hürriyetini engellemek suretiyle suç teşkil eden hukuka aykırı eylemler ile ilgili adli makamlara da tarafımızca başvuruda bulunulmuştur.

Bu hususlar göz önüne alındığında sayıları 53’e ulaşan çalışanlarımızın iş akdine iddia edildiği gibi sendikalaşma istekleri nedeniyle değil; mesai saati içerisinde işi durdurmaları, işyerinde huzursuzluk ve kaos ortamı yaratmaları, tehditvari ve saldırgan tutumlarıyla işyeri emniyeti ile çalışan güvenliği açısından tehdit oluşturmaları sebebiyle son verilmiştir.

İş akitleri fesh edilen çalışanlar arasında tesis içerisinde ve mesai saatleri sürecinde amirlerine fiziksel şiddet uygulayanlar, işyerinde üretimi yavaşlatmak amacıyla diğer çalışanların üretime katılmasını engellemeye çalışanlar bulunmaktadır. Bütün bu süreçte yaşanan olaylar ve sergilenen hukuka aykırı eylemler kamera kayıtları ile de sabittir.

Ayrıca sosyal medyaya ve yazılı basına konu olan bir kısım beyanlarda çalışanlarımızın işçilik alacakları ve sosyal haklarının ödenmediği yönündeki iddialar tümüyle gerçek dışıdır. Divan Grubu kurulduğu günden bu yana kurumsal yapının gereklerini en üst seviyede uygularken, yasal mevzuat gereklerine uygun hareket etmektedir. Hal böyleyken, işçi alacakları ve sosyal hakların ödenmediği yönündeki tüm iddialar dayanaksız olup, aksi yazılı belgeler, bordro ve diğer şirket kayıtları ile sabittir.

Yaratılmak istenen kaos ortamının bir parçası olduğuna inandığımız sendika iddiaları da yukarıda yaşanan hususlar göz önünde bulundurulduğunda gerçeği yansıtmamaktadır.

Zira bugüne kadar şirketimize ait işyerimizde yetkili bir sendika olduğu veya herhangi bir sendikanın örgütlenme çalışmasında bulunduğu yönünde herhangi bir resmi bilgi ulaşmamış olup, eyleme katılan kişilerin veya çalışanlarımızın sendikalı olup olmadığı veya hangi çalışanlarımızın hangi sendika üyesi olduğu da tarafımızca bilinmemektedir. Hukuken de bu nevi bilgiler gizli bilgi niteliğinde olduğundan bu bilgilere işverenin ulaşması mümkün değildir. Tüm bunların yanı sıra şirketimiz tarafından her zaman hukuki platformlarda işlem yapılmış olup, çalışanlarımızın sendikal hakları da dahil tüm hukuki hakları korunmuştur. Ancak hukuki zeminden çıkan ve suç oluşturan eylemlerin hiçbir şart altında kabulü mümkün değildir.

Mensubu olduğumuz Koç Grubu kuruluşundan bu yana işçi haklarını her zaman korumayı görev bilmiş, 40 bini aşkın sendikalı çalışanı ile Türkiye’de sendikalaşma hakkına ve sendikal özgürlüklere en yüksek saygıyı gösteren işveren topluluğudur.

Bu bağlamda turizm ve yiyecek-içecek hizmetleri sektöründe yıllardır başarıyla faaliyetlerini sürdüren Divan Grubu, tüm insani, etik ve vicdani değerlere bağlı şekilde hukuki gereklilikleri yerine getirerek faaliyetlerini yürütmektedir.

Bu vesileyle, medyada yer alan tüm gerçek dışı ithamlar karşısında hukuki haklarımızı sonuna kadar savunacağımızın bilinmesini isteriz.

Saygılarımızla

Divan Turizm İşletmeleri A.Ş.

Patisserie Opening in Qatar

Patisserie Opening in Qatar

DIVAN GROUP IS OPENING ITS FIRST PATISSERIE ABROAD IN QATAR

Divan Group is continuing to grow abroad with its patisseries this time; after its hotel business. The first patisserie abroad is set to open in 2015.

Divan Group, accepted as a trendsetter and a school for the Turkish hospitality and food & beverage sectors for more than half a century, is continuing its growth abroad this time with Divan Patisseries. Group will open its first Divan Patisserie abroad with the partnership of Almana Group.

The first franchise branch will open in the capital of Qatar, Doha in 2015, and employ approximately 50 people for production and management positions.

Communicating with consumers directly in domestic market, and true strong local partnerships abroad…

Güçlü Şeneler, Assistant General Manager of Divan Group, in charge of Supply Chain and Sales, explains the reason why they prefer to have a franchise abroad as follows: “In the local market we prefer to be a patisserie that listens to its consumers without any intermediaries and shapes itself using this valuable feedback instead of utilizing the fast and riskless growth that the franchise model offers. We believe that if we touch our consumers directly in Turkish market, we can answer their needs faster. To be a long term player in international markets, we believe in strong local partnerships. According to our experience, the key to success is to know the market well and physically live in that region.”

In addition, Şeneler expresses the reason for the first partnership abroad to be in Qatar as follows: “We are not entering the market of Qatar today; Divan Turkish delights and chocolates have been successfully present in all the Gulf Countries for a long time now. The positive feedback coming from the consumers of this region and financial analysis we conducted have led us to the conclusion that this market would be a good starting point.”

“Our priority is being accessible; not about financials”

Güçlü Şeneler added that in their partnerships abroad their first priority is not the financials, it is about being a more accessible brand and he also underlines that Divan Group will establish partnerships with those who have at least the same level of excitement, attention and experience as Divan. In addition to increasing their number of shops in Gulf Countries, opening shops in popular metropolitans such as New York, London, and Paris to access the consumers in those important markets are among the growth objectives of Divan Patisseries abroad.