Onayla
İptal veya Değişiklik

Divan Gaziantep Konum ve Görülecek Yerler

Adres

Mücahitler Mahallesi Sani Konukoğlu Bulvarı No: 92/A  Şehitkamil 27090 Gaziantep

T: 0342 999 1 333     

F: 0342 501 1 686

info.divangaziantep@divan.com.tr

sales.divangaziantep@divan.com.tr

AIzaSyD2BYIlzZD6V03nr5KzBdeiXhwrrNHZbIM

Divan Gaziantep

Divan Gaziantep Map

Ulaşım

Divan Gaziantep; şehir merkezine 1,3 kilometre, Gaziantep Havalimanı'na ise 23 km olup, araçla 25 dakika uzaklıktadır.

Gaziantep Havalimanı Yol Tarifi

Otel Hizmetleri

Kiralık arabalar, otele ve havalimanına servis hizmeti, vale ve limuzin servisleri mevcuttur. Daha fazla bilgi için lütfen Concierge'a danışın.

Gaziantep'te Görülecek Yerler

Romalılara dayandığı tahmin edilen ve koruyucu surlarının etrafını çevrelediği Gaziantep Kalesi, şehrin merkezine hâkim bir konumda bulunmakta. Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları dahil olmak üzere, şehre hükümdarlık etmiş bütün imparatorluklar kaleyi defalarca yeniden inşa etmiştir. Gaziantep Kalesi ayrıca, Kurtuluş Savaşı esnasında şehri Fransız işgaline karşı büyük bir başarıyla müdafaa etmiş olan kahramanlara adanmış bir müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, günümüze kadar gelen, Roma dönemine ait en iyi korunmuş ve en çarpıcı mozaiklerin bazılarını barındırıyor. Belkıs-Zeugma arkeolojik bölgesinde gün ışığına çıkarılmış bu yapıtlar, dünyanın en büyük mozaik müzesinde sunulmaktadır. “Çingene Kız” ve “Venüs'ün Doğuşu” müzenin önde gelen eserleri olmasının yanı sıra; geniş çaplı koleksiyonda Truva Savaşı'ndan görüntüler, savaş arabasında Poseidon ve daha nicesi sergilenmektedir.

Gaziantep Müzesi; Hititlere ait, başta oymacılık ve heykelcilik olmak üzere muazzam bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta. Müze ayrıca, antik zamanlardaki ticaret ve devlet işleyiş biçimlerine ışık tutan etkileyici büyüklükte bir antik mühür koleksiyonuna da sahiptir.

Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep Kalesi'nin hemen güneyinde bulunan, üzeri açık ve kapalı birçok pazarın iç içe geçtiği bir bölgedir. Çarşıya ismini veren bakır atölyelerinin ağırlıkta bulunduğu Zincirli Bedesten ise; rengarenk baharatların, yerel tatların ve tabii ki kilimlerin ve mücevherlerin satıldığı birçok dükkânla dolup taşıyor.

Alaüddevle Camisi; 15. yüzyılın başı veya sonlarında Dulkadiroğulları hükümdarı Alaüddevle Bozkurt Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin orijinal kalan tek kısmı ise Memlûk süslemeleriyle göze çarpan minaresidir. Caminin binası 20. yüzyılın başlarında mimar Amenak'ın tasarımı doğrultusunda taş ustası Kirko tarafından inşa edilmiştir.

Günümüzde Gaziantep'in merkezinde bulunan Kendirli Kilisesi, 1860 yılında 3. Napolyon’un finanse ettiği Fransız misyonerler tarafından yapılmıştır. Türkiye'nin hoşgörü ve misafirperver kültürüne adeta şahitlik eden bu kilise, onu süsleyen siyah ve beyaz madalyonları ile dikkat çekmektedir.