Onayla
İptal veya Değişiklik

İletişim

Adres

Hoşnudiye Mahallesi Şahin Caddesi No:738/A Tepebaşı Eskişehir

T: + 90 222 235 11 11

F: + 90 222 235 11 22

info.eskisehir@divan.com.tr

reservation.eskisehir@divan.com.tr

AIzaSyD2BYIlzZD6V03nr5KzBdeiXhwrrNHZbIM

Divan Express Eskişehir

Divan Express ESkişehir

Hoşnudiye Mah. Şahin CAd. No:738/A

Tepebaşı, Eskişehir/TÜRKİYE

Konum

Modern Eskişehir’in Tepebaşı bölgesinde bulunan Divan Express Eskişehir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii kampüsüne, Anadolu Üniversitesi’ne ve alışveriş tutkunları için Eskişehir’in en büyük 5 alışveriş merkezine yakın konumda yer alıyor. Eskişehir Anadolu Havalimanı’ndan sadece 19 kilometre uzaklıktaki otele yarım saatten kısa bir sürede ulaşılabiliyor. Otel ayrıca Eskişehir’in en güzel manzaralarını içeren Odunpazarı bölgesine ve şehrin harikulade alanı Kentpark’a kolay ulaşım sunuyor.

Görülecek Yerler

Eskişehir, adının aksine modern yüzüyle dikkat çekerken geçmişine ve kökenlerine saygı göstermeyi, hem bir üniversite şehri hem de yüksek teknolojiye sahip bir üretim merkezi olmayı başarıyor. Şehir, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne ve Anadolu Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor, ayrıca dünyadaki en yüksek öğrenci kayıt sayılarından birine sahip olarak öne çıkıyor. Bir üretim merkezi olan Eskişehir’de kamyon ve lokomotiflerden, savaş uçağı motorları, lületaşı, şeker ve çikolataya kadar birçok şey üretiliyor. Frigler tarafından MÖ. 1000 yılında kurulan şehir Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemini korumaya ve Latin adı Dorylaeum ile tanınmaya devam etmiştir. Şehrin önemli sakinleri arasında, 13. yüzyıl Türk halk ozanı ve sufi filozof Yunus Emre ile dünyaca ünlü bilge ve filozof Nasreddin Hoca bulunmuştur. Odunpazarı bölgesinden Kurşunlu Camisi ve Külliyesi’ne kadar çok sayıda önemli tarihîyeri ve dikkate değer arkeolojik kazıları ile Eskişehir, kendisini keşfetmek isteyen ziyaretçilerine cömert davranarak çok sayıda seçenek sunuyor.

Odunpazari District

Odunpazarı Bölgesi

Odunpazarı, Eskişehir’in tarihî Osmanlı bölgesidir ve dar taş sokaklarının her iki yanında caddeye uzanan cumbalar ve ağır ahşap panjurlarla süslenmiş Osmanlı tarzı evler yer alır. O zamana kadar Roma ve Bizans kasabası olmuş bir yerin ilk Türk mahallesindeki bu yapıların bazıları Selçuklu döneminden kalmadır. Kalanları ise 500 yıllık Osmanlı egemenliğinin simgeleridir. Bölgenin adı, yüzyıllar önce burada yakacak odun satılmasından ileri gelmektedir. Bu mahallenin dolambaçlı yollarında gezinmek ve geleneksel mimarisinin estetiğini keşfetmek, günü değerlendirmek için mükemmel bir aktivitedir. Ancak bölgenin diğer önemli yerlerini, özellikle de Kurşunlu Külliyesi’ni unutmamak gerekir.

Kursunlu Mosque Complex

Kurşunlu Camisi ve Külliyesi

Eskişehir’in tarihî Odunpazarı bölgesinde bulunan Kurşunlu Külliyesi, girişindeki yazıtlara göre Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 tarihinde inşa edilmiş ve kurşun kaplı kubbesi sebebiyle bu adı almıştır. Külliyenin inşası 1517 – 1525 yılları arasında gerçekleşmiş ve usta Osmanlı mimarı Acem Ali tarafından yönetilmiştir. Camiye ek olarak, külliyede kemerli bir imaret (darülaceze) ve bitişiğinde kubbeli bir aşevi bulunmaktadır. Günümüzde de düğünlere ev sahipliği yapan Osmanlı kervansarayı, külliyeden kısa bir süre sonra inşa edilmiş ve büyük Osmanlı mimarı Sinan’a atfedilmiştir. Medrese ise, günümüzde Lületaşı Müzesi olarak kullanılmakta ve bu özel beyaz taşın nasıl farklı nesneler biçiminde şekillendirilebileceği ve oyulabileceğini çok sayıda örnekle sergilemektedir.

Eskisehir Eti Archaeology Museum

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

18.000’den fazla yapıttan oluşan koleksiyonu ile Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi; Türkiye’nin teknolojik olarak en gelişmiş arkeoloji müzeleri arasında yer almakta, misafirlerine iyi sergilenmiş dikkate değer bir koleksiyonu incelerken çeşitli interaktif araçları kullanma imkânı tanımaktadır. Müze üç ana salona bölünmüştür. Bu salonlardan ilkinde; Eskişehir bölgesinden çıkarılmış, kökeni Cilalı Taş Çağı ve Bakır Çağı’na, Bronz Çağı’nın başlarına, Hitit ve Frigya imparatorlukları'na uzanan buluntular sergilenmektedir. İkinci salonda; yine Eskişehir bölgesinden yapıtlar bulunmaktayken, ayrıca Helenistik ve Roma dönemlerinden artifaktlara, Bizans, Selçuk ve Osmanlı dönemlerinden yapıtlara yer yerilmektedir. Üçüncü salon; aralarında oymalar, dini heykeller, mimari elementler, Roma yer mozaikleri ve Babadat kazılarından elde edilen buluntuların yer aldığı taş yapıtlara ayrılmıştır.

Kent Park

Kent Park

Güzelliği ile dikkat çeken Kentpark, bir şehir planlama ve güzelleştirme baş yapıtı olarak New York’taki Central Park veya Paris’teki Bois De Boulogne gibi mekanları anımsatmaktadır. Porsuk Nehri’nden elde edilmiş suni bir plaj bulunması ve ata binme gibi olanaklar sununmasının yanında, Kentpark ziyaretçilerine fayton gezintisi, nehirde gondol turu gibi türlü aktiviteler sunmaktadır. Şehrin en önemli yerlerinden ve hem belediyenin hem de sakinlerin gurur kaynaklarından biri olan Kentpark, Eskişehir’de bir gün geçirmek için mükemmel bir seçenektir.

Eskisehir Alaaddin Mosque

Eskişehir Alaaddin Camisi

Selçuklular dönemine ait cami Selçuklu İmparatoru Üçüncü Gıyaseddin Keyhüsrev’in saltanatı sırasında MS. 1267 yılında inşa edilmiştir. İlk yapımından bu yana cami birden çok kez tamirat ve tadilattan geçtiği için, orijinal Selçuklu yapısının çoğu mimari detayı kaybolmuştur. 1944 – 1951 yılları arasında Eskişehir Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapmıştır ve Eskişehir bölgesinden artifaktlar burada sergilenmiştir. Arkeoloji Müzesi’nin kalıcı yeri açıldıktan sonra Eskişehir Alaaddin Camisi de tekrar ibadete açılmıştır.

Museum of Republican History

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet döneminin en eski binalarından ve Cumhuriyet’in 1923 yılındaki ilanından birkaç yıl sonrasına kadar devam eden Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın en dikkat çekici örneklerinden birinde yer alan müze, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemi fotoğraf ve yapıtlarından oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Duvarları, 1. Dünya Savaşı’nın Çanakkale Savaşı’ndan ve Kurtuluş Savaşı’nın Sakarya ve Dumlupınar Savaşları’ndan fotoğraflarla kaplıdır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi eşyalarından oluşan bir koleksiyona ve kendisinin 50 portresine ev sahipliği yapmaktadır.

Sazova Park

Sazova Park

Eskişehir’deki en yeni park olan Sazova Parkı, Japonya dışındaki en büyük Japon bahçesiyle gönlü genç olanlara, çocuk kalesi ve kalyonu (savaş gemisi) ile ufaklıklara hitap etmektedir. Öğleden sonranızı geçirmek veya ailenizle seyahat ediyorsanız çocuklarınızı götürmek için idealdir.