Onayla
İptal veya Değişiklik

EN İYİ FİYAT İÇİN TIKLAYINIZ

Divan Çukurhan

Divan Çukurhan

Ankara Kalesi ana giriş kapısının karşısında, eskiden At Pazarı olarak adlandırılan mevkide, bugünkü Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nin batısına bitişik olarak yer alan Çukurhan’ın Şeyhülislam Ankaravî Mehmed Emin Efendi Vakfı’ndan olduğu bilinmektedir.

16. yy. sonu - 17. yy. başlarına tarihlenen hanın dışı kâgir, içi ahşap karkastan yapılmış olup, çatısı kiremitle kaplanmıştır. Osmanlı döneminde konaklama ve ticari fonksiyonları ile tipik bir şehir hanı olarak faaliyet gösteren yapı, uzun yıllar ticari önemini korumuş; tiftik, yün, hububat, kuruyemiş, sebze vb. ürünlerin satıldığı birçok dükkâna ve iş yerine ev sahipliği yapmıştır.

Dünya Anıtlar Fonu tarafından hazırlanan listede dünyanın kurtarılmayı bekleyen 100 anıt yapısı içerisinde yer alan Çukurhan; 2006 yılı Ekim ayında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Çengelhan A.Ş. tarafından, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden “restore et-işlet-devret” modeline göre kiralanmıştır. Ekim 2007’de başlayıp Mayıs 2010’a kadar, yaklaşık  2,5 yıl süren restorasyon çalışmalarında han aslına sadık kalınarak restore edilmiş, avlunun üzeri cam ile kapatılarak koruma altına alınmıştır.

Konum

Divan Çukurhan Ankara’nın tam kalbinde, başkentin ilk sanayi müzesi olan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nin bitişiğinde, Ankara Kalesi’ne ve dünyaca ünlü Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne sadece birkaç dakika yürüme mesafesindedir. İş seyahatlerinde otantik bir ortam ve tarihi bir çevre arzulayan konuklarımız Divan Çukurhan’ın tarihi dokusunda aradıklarının tümünü bulabileceklerdir. Ayrıca şehir merkezine yakınlığı, farklı dekoru, eksiksiz servisi ile Divan Çukurhan konuklarına eşsiz bir otel deneyimi yaşatmaktadır.

Yakındaki Görülecek Yerler

 • Anıtkabir 3 km
 • Rahmi M. Koç Müzesi 20 mt
 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi 100 mt
 • Cer Modern Sanat Müzesi 2 km
 • Etnoğrafya Müzesi 1.5 km
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi 1.5 km
 • (İlk Millet Meclisi Binası)
 • Roma Hamamı 1.8 km
 • Ankara Kalesi 10 mt

Bizi Tercih Edin Çünkü;

 1. İdeal Konum - şehir merkezine sadece iki dakikalık yürüyüş mesafesindedir.
 2. Yüksek kalitede kişiye özel hizmet sunmaktadır
 3. Seçkin bir ortamda gurme mutfağı
 4. Divan Çukurhan'ın konforlu odaları, seçkin dizaynı ve lüks bir ortamı harmanlıyor
 5. Havalimanlarına mesafe - Ankara Esenboğa Havalimanı, Divan Çukurhan’dan arabayla 26 km ve yaklaşık 30 dk uzaklıktadır.
 6. Otel videosunu izlemek için lütfen tıklayınız.

Otel Bilgisi

Giriş:
14:00

Çıkış:
Öğlen 12:00

Sigara Kullanımı
Sigara içilen alanlar mevcuttur

Otopark Hizmeti:
Park alanı mevcuttur

Divan Çukurhan

Daha fazla bilgi için Burayı Tıklayınız

Harita

AIzaSyD2BYIlzZD6V03nr5KzBdeiXhwrrNHZbIM

Divan Çukurhan

Tarihi Ankara Kalesi Necatibey Mahallesi Depo Sokak No: 3 Ulus - Ankara, Türkiye

Tarihi Ankara Kalesi Necatibey Mahallesi Depo Sokak No: 3 Ulus - Ankara, Türkiye

Telefon: 0 312 306 64 00
Faks: 0 312 306 64 29
info.divancukurhan@divan.com.tr