Submit
İptal veya Değişiklik

Divan Cizre

En iyi fiyatlar için

Yerel Saat

Hava Durumu

Divan Cizre İletişim ve Ulaşım

Adres

Konak Mah. Silopi Cad. No: 234 Cizre -Şırnak

Telefon: 0486 2141600

Faks: 0486 2141699

sales.cizre@divan.com.tr

Divan Cizre

Genel Bilgi

Divan Cizre, şehrin ilk ve tek 5 yıldızlı oteli olarak, yüzyıllar boyunca ticaretin kalbinin attığı tarihi İpek Yolu üzerinde, Cizre’nin merkezinde ve bölgenin hayat kaynağı Dicle Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Divan Cizre’den, 18 km uzaklıkta bulunan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na sadece 15 dakikada erişilebiliyor. 

Yakın Çevre

Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Cizre, Dicle Nehri’nin kıyısındaki topraklarında çok sayıda medeniyete, krallığa ve imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Cizre’nin tarihi herhangi bir yerleşim yerinden farklıdır çünkü İslami inanışa göre Büyük Tufan’dan sonra Nuh Peygamber’in gemisi, yakınlardaki Cudi Dağı’na oturmuş, Tufan sonrasında Nuh Peygamber yerleşmek için Cizre’yi seçmiştir. Dolayısıyla Cizre insanlığın yeniden başladığı nokta olarak görülebilir. İlçenin tarihi surlarının bir gemi şeklinde inşa edilmiş olması da bunu destekler niteliktedir. Surların az kısmı günümüze kadar gelebilmiş olsa da Belek Burcu gibi özel kısımları halen görülebilmekte, kalan kısımları restorasyon çalışmalarıyla yenilenmektedir.

Cizre’de Hz. Nuh Türbesi, Nuh Peygamber’in adını taşıyan caminin alt katında ziyaret edilebilir. İlçedeki bir başka meşhur türbe ise trajik bir aşk hikayesinin son bulduğu yerdir. Mem-u Zin türbelerinde kavuşamayan aşıklar Mem ve Zin’in yanında aşklarına engel olan Bekir’in de mezarı vardır. Zin, Mem ile olan aşkını bir güle, Bekir’i ise o gülü koruyan dikene benzetmiştir. Ahmed-i Hani'nin kaleme alarak ölümsüzleştirdiği bu efsanevi aşk hikayesi birçok dile çevrilmiştir.

Cizre’ye hayat veren Dicle Nehri’nin hemen kıyısında bulunan Tarihi Hamidiye Kışlası, yöreye özgü kare şeklindeki kırmızı tuğlalardan örülmüş Kırmızı Medrese, Cizre’nin sembolüne dönüşmüş çift ejder deseninin kapı tokmaklarında kullanıldığı Ulu Cami, yörenin farklı zamanlarına ve tarihi zenginliğine tanıklık eder. 2000’li yıllarda artan restorasyon çalışmalarıyla gelişmekte olan Cizre’nin tarihi zenginliği, eşine ender rastlanan genişlikteki bir zaman aralığına ışık tutmaktadır. 

Yakında Görülecek Yerler

Tarihi Hamidiye Kışlası